A kert kora tavasszal

Legfontosabb szezon indító teendők egy zöldülő oázisban

A februári hőmérsékleti rekordok megtették a hatásukat, a természet két-három héttel előre jár ahhoz képest, amit a naptár mutat. A mandulafák, sárgabarack, magnóliák, korai hagymások virágoznak, visszavonhatatlanul tavasz van, amikor szinte kényszerrel határos késztetést érzünk a kertészkedésre. Nem is érdemes visszafogni magunkat, hiszen rengeteg teendő vár ránk.

Metszés

Meglévő növényeink már felébredtek hosszú téli szendergésükből, itt az ideje a formázásuknak, azaz a metszésnek. Legyen a kezünk ügyében egy jó minőségű metszőolló vagy ágvágó, majd a cserjéket, rózsabokrokat szépen vágjuk vissza. A tartósan fagymentes időben bátran elkezdhetjük a metszéseket – a dísz- és bogyós cserjék, sövények és bizonyos gyümölcsfák visszavágását mindenképpen felvehetjük a feladatlistánkra.

Első lépésként a száradt, sérült részeket távolítsuk el a növényekről, de figyeljünk arra, hogy a megfagyott hajtásoknak ne essen bántódása, hiszen ezek visszametszésével inkább ártunk. Természetesen minden metszés előtt győződjünk meg arról, hogy van-e valamilyen speciális igénye az adott növénynek, akadhatnak kivételek.

Alapszabály, hogy a nyár végén és ősszel virágzó díszcserjéket tavasszal, míg a tavasszal virágzó cserjéket ősszel metsszük meg.

Vannak bizonyos növények, amiket már tél végén gond nélkül visszavághatunk, ilyenek az almafa, körtefa, ribizli, bodza, a fagyal- és galagonyasövények. A kertben viszont előfordulhatnak olyan növények is, melyekkel érdemes kicsit még várni, legalább márciusig elnapolni a metszést. Ezek közé tartozik a kajszibarack, nektarin, szilva, meggy, málna, egres, mogyoró, de a tűztövis és a tuják is ilyenek.

Palántanevelés

Bizonyos haszonnövények nem tudnak önerőből növekedni kora tavasszal, ezek javarészt túlságosan érzékenyek még az időjárás változásra. Ha viszont minél hamarabb szeretnénk a saját kertünkből szedett zöldségeket enni, akkor elkezdhetjük a palántanevelést cserépben, ágyásban. Ehhez elegendő egy napfényes ablak vagy egy nagyobb veranda. Salátát, karalábét, fejeskáposztát, kelkáposztát, retket, padlizsánt, karfiolt vagy brokkolit minden további nélkül nevelhetünk a négy fal között is, hogy majd később, megerősödve ültessük ki őket a kertbe.

Veteményezés

Számos palánta félét akár már a kertben közvetlenül is elvethetünk.

Ezzel kapcsolatban először is tájékozódjunk a vetőmagok igényeiről, bizonyos magok kifejezetten jól tűrik a talajmenti fagyokat, csírázásukhoz nem igényelnek tartósan magas hőmérsékletet. Általánosságban elmondható, hogy a korai zöldségeket, mint a zöldborsó, sárgarépa, sóska, spenót, vöröshagyma, petrezselyem és fejessaláta rögtön elvethetjük, miután kiengedett a fagyott talaj.

Talajjavítás

A talaj minőségére is legalább annyi gondot kell fordítani, mint bármi másra a kertben.

Tavasszal a virágoskertnek, veteményesnek például szüksége van a tápanyag utánpótlásra. A műtrágyázás ugyanakkor nem fenntartható megoldás, hiszen a növények elég gyorsan felhasználják a rendelkezésükre bocsátott tápanyagokat, a talaj szerkezete viszont nem javul számottevően.

Érdemes tehát az átfogó talajjavítást szem előtt tartani: szerves, érett trágyát használni, kerti komposztot vagy korhadt leveleket használni, ami hosszútávon is biztosítja a tápanyagellátást. Minél korábban megtesszük ezt, annál több ideje lesz a tápanyagoknak egyenletesen eloszlani a földben.

Friss trágyát ne használjunk a tavaszi kertben, mert több kárt okozhat, mint hasznot.

Ha feljavítottuk a földet, akkor következő lépésként érdemes kihúzkodni a gazokat, hogy ne azok szívják el a táplálékot a haszonnövények elől.

Gyepszellőztetés, füvesítés

A gyepszellőztetés a tavaszi kertápolás hangsúlyos munkamozzanata

A gyep alatt tavaszra egy filcszerű réteg képződik, amely többnyire moharétegből, a fűnyírás után a talajon hagyott fűzúzalékból, illetve különböző elhalt növényrészekből áll. Ennek a téli filcnek az eltávolítása kötelező, mivel szivacs szerűen magába szívja a nedvességet, és megakadályozza, hogy a víz, a levegő és a tápanyagok a földbe juthassanak.

A gyepszellőztetés és a gyeplazítás előtt a gyepet javasolt rövidre nyírni, mert így az igénybevételt jobban viseli. Ha a gyepterületen automata öntözőrendszer van lefektetve, az öntöző fejeket jól láthatóan meg kell jelölni, mert a gépek a fejeket elnyírhatják.

A gyepszellőztetéshez többféle eszközt is használhatunk. Ha a terület nem túl nagy, egy egyszerű vasvilla vagy egy tüskés henger is elegendő. Nagyméretű gyep esetén a legjobb, ha erre a célra speciális berendezéseket, nevezetesen levegőztetőket használunk. Ezek között léteznek elektromosok és benzin üzeműek is.

Ha füvesíteni szeretnénk, azt is megtehetjük, bár tavasszal több öntözést, gyomlálást és odafigyelést igényel a folyamat, mint ősszel.

Gondos tervezés után ültethetünk is!

A kert újra tervezése vagy a kertépítés nem egyszerű folyamat, nagyobb, vagy bonyolultabb terület esetén mindenképp kérje ki tájépítészmérnök kollégánk tanácsát. Ha a terv elkészült, jöhet a tereprendezés, utána pedig a várva várt ültetés.

Árudánkban konténeres gyümölcsfák és bogyós gyümölcstermő bokrok, szőlők, földlabdás, sövénynek való örökzöldek, és a legszebb tavaszi virágos cserjék (magnóliák, júdásfák, aranyvesszők, japánbirsek) gazdag kínálatából válogathat.

Várjuk szeretettel!

A Hungaroplant Kft. csapata

Széchenyi 2020