A kerti dísznövények vásárlásánál sokan tartanak a földlabdás fák, örökzöldek választásátó. Az itt leírt szempontok figyelembevételével semmivel sem maradnak el a konténeres társaiktól, ráadásul még a pénztárcánkat és a környezetünket is kímélhetjük.
A földlabdás növények sokkal olcsóbbak konténeres társaiknál. A műanyag konténer ráadásul terheli a környezetet, az újrahasznosítás pedig jelentős költségekkel jár.
Bátran választhatjuk őket, hiszen gyökerük védve van a földlabdában, ezért kevésbé sérülékenyek és szállításkor sem száradnak ki olyan könnyen, mint például a szabad gyökérrel rendelkező növények.
Mivel a földlabdás növények a szabadföldi nevelésük során a lehető legjobb ellátást kapják, a frissen kitermelt földlabdás növények mutatósabbak, mint az azonos fajtájú és méretű, esetleg évek óta konténerben tengődő társaik.
A földlabdának kellően tömörnek, keménynek kell lennie, hogy megtartsa a gyökereket. Ennek ellenőrzéséhez mozgassuk meg a növényt; ha a földlabda is vele mozdul, a gyökerek biztosan rögzülnek a földlabdában. A földlabda méretének arányosnak kell lennie a növény méreteivel: a nagy labda előny, a túl kicsi azonban az elégtelen gyökérzet miatt a növény pusztulását okozhatja. A jól elkészített földlabda gömbölyű vagy felfelé szélesedő kúp alakú.
Ne vásároljunk meg olyan növényt, aminek a földlabdája erősen lapított vagy szétborult.
Az ilyen labda már elveszítette eredeti formáját, ahogy a gyökerek is kilazultak benne.
A földlabdát borító jutazsák legyen sérülésmentes és nem szabad, hogy szétnyíljon a varrás mentén. Amennyiben a jutazsákot tapintásra nyirkosnak érezzük, akkor a növényt megfelelő körülmények között tartották, nem száradt ki.
Nagyon fontos: ne a törzsénél, hanem a gyökérlabdájánál fogva emeljük fel a növényt!
A földlabdás növények telepítési időszaka valamivel szűkebb, mint a konténereseké:
ültetési idejük novembertől március végéig tart.
Ideális időszak az ősz, melynek előnye, hogy a gyökeresedés már egészen korán megindul, és tavasz végére már be is fejeződik.
A vegetációs (növekedési és fejlődési időszaka) időben történő ültetés is megfelelő lehet, de mivel ez speciális előkészítést, szállítást és gondozást igényel, jobb, ha szakemberre bízzuk.
A konténeres növények esetében leírt ültetési módszerek sok esetben megegyeznek a földlabdás növények ültetésével, ezért most csak azokra a pontokra térünk ki, amelyekben az ilyen kiszerelésű növények ültetése különbözik.
A földlabdás növényt az ültetés előtt alaposan öntözzük meg.
Ültetéskor a legfontosabb, hogy elegendően nagy ültetőgödröt ássunk (minimálisan kétszeres földlabda szélesség és mélység) és a visszatemetett földet vízzel a gyökérlabda köré mossuk.
A földlabdás (FL) növényeket itthon többnyire jutazsákba varrják. A juta teljesen természetes anyag, ami ideális körülmények között 2-3 hónap alatt lebomlik, a növény gyökere pedig a lebomlástól függetlenül átmegy a zsákon.
Egyetlen fontos dologra kell ügyelni, hogy a zsák mivel van varrva. Ha cukorspárgával, azt nem kell eltávolítani. Ha viszont műanyag madzaggal van varrva, azt a növény gyökérnyak részénél szét kell vagdosni.
Drótlabda (DL): Az idősebb, nagyobb fákat, de akár cserjéket is dróttal körbevett abroncsba teszik, vagy kimondottan faiskolai drótkosárba. A drót szerepe az, hogy ne essen szét a földlabda, ne szakadjon le a gyökérzet, még akkor se, ha már az alatta lévő jutazsák már elvásott. Ezek a drótok kimondottan faiskolai igényeknek felelnek meg. Emiatt fontos, hogy a talajban 1-2 év alatt elkorrodálódjon. A gyökér ez idő alatt is kényelmesen kinő a drótok között.
A drótlabdás növényt is egy az egyben kell elültetni a dróttal, nem szabad lefejteni róla. Esetleg a gyökérnyaknál lehet megvágni, hogy gyorsabban növő fák ne nőjenek bele.
A fenyőféléknél különösen fontos, hogy ne vegyük le a földlabdát borító szövetet, mivel a növény életéhez szükségesek a gyökereken található gombakapcsolatok, ezek pedig megsérülnének a földlabda szétesésekor.
Ha ezeket a szabályokat betartjuk, 80-90%-os eredésre számíthatunk, és örülhetünk a kedvező áron beszerzett, szépen cseperedő növényeknek a kertünkben.